„Amikor a halál hírnöke eljön
hogy elvigyen téged, te állj készen
az útra. Ó, jaj! Amikor szörnyű
valójában előtted terem,
cserbenhagynak a szavak…”
Felírat II Ramszesz korából
Az ókori egyiptomiak hite szerint az elhunyt lelkének a halál után útra kell indulnia a Duat kísérteties birodalmába. A Duat egyszerre jelenti a csillagok között található, ragyogó másvilágot és a sötét, démonok és szörnyek által benépesített alvilágot, amelyen szűk, csapdákkal teli ösvény húzódik keresztül. Ezen az utazáson a halál sakálfejű istene, Anubisz játssza a lélek kísérőjének szerepét.
Anubisz, Ozirisz családjához tartozott. Ábrázolása sakálfejű ember, vagy fekvő sakál. Az egyiptomi istenvilág sokszor szereplő tagjai közé sorolható. Ő kifejezetten alvilági isten. Nevének jelentése „aki a hegyén van”. Az Ozirisz kultusz elterjedése előtt, Ámon Ré mellett, Anubisz volt az alvilág másik legfontosabb istene. Később aztán Thot istennel az ítéletkor jelenik meg, a római időkben pedig már Ő az alvilág kapujának őre. Ő a balzsamozás istene. Gyakran látunk olyan ábrázolást, amikor a múmia fölé hajol. Az Ő feladta volt a szájmegnyítás rítusa is.
Anubisz volt aki irányította Oziriszt az alvilágban tett utazása során. Az Ókorban az egyiptomi papok úgy utaltak rá, mint a” titok és a szent írások őrére”.
Anubisz tehát, a titkok őrzője, a sírkamra istene, a halottak útjának sakálfejű megnyitója, Ozirisz útitársa és útbaigazítója.
Anubisz, mint védő és irányító szellem, megosztotta feladatait egy másik istennel, akinek szimbóluma szintén a sakál volt és akit Upuautnak neveztek. Nevének jelentése az „ utak megnyitója”. Mindkét isten időtlen idők óta Abüdosz városához kapcsolódik, melynek eredeti istene Khenti-Amentiu, akit szintén egy kutya képviselt, feketeoszlopon fekve.
Anubisz alvilági szerepe nagyon fontos, hisz ő az, aki a halottakat Ozirisz elé vezeti. Ekkor a halottak egy hatalmas mérleg előtt találják magukat, amely mellett Anubisz a lélek vezetője, és a sólyomfejű isten Hórusz áll, aki Ozirisz fia. A mérleg egyik serpenyőjében kis urnához hasonló tárgyat látunk, ez a halott szívét jelképezi. Az egyiptomiak úgy gondolták,” itt lakik az értelem, az ember gondolatainak és cselekedeteinek irányítója”. A másik serpenyőben Maat tollát látjuk, ami itt az igazságot jelenití meg.
A szív és az igazság találkozása. Ez a jelenet lényege. A találkozáskor ítélet születik, amely az igaz, tiszta lélek számára az örök életet hozza el. Aki elbukott a vizsgán azt a végleges megsemmisülésbe taszítja. Hórusz és Anubisz ellenőrzik a mérleget, és elvégzik a mérést. A mérleg mellett Thot isten látható. Jobb oldalon, pedig a lélek feltámadásának legfőbb istene, Ozirisz látható, aki múmia alakjában ül trónján.
Tehát ha a mérleg serpenyője, a szív és a toll egyensúlyban áll, ekkor a lélek bebocsáttatást nyert Ozirisz halhatatlan birodalmába. Hórusz ekkor megerősíti az eredményt, Anubisz kihirdeti az eredményt, Thot pedig feljegyzi
Anubisz a lélek túlvilági kísérője és őre, lélekvezető istenség, akárcsak a görög Hermész. Sakálfeje arra utal, hogy lát a sötétségben, a láthatatlan dimenzióban is. Nemcsak a halottak lelkét vezeti, hanem a szellem birodalmában mozgó embereket is segíti. Ezért fontos szerepet töltött be mind a beavatásokban, mind a balzsamozási szertartások során. A bölcsek segítőjeként és védelmezőjeként gyakran ábrázolták a fáraóval és a királyi hatalmat segítő sólyomfejű Hórusz istennel együtt. Gyakran csillagászati jelentés is kapcsolódott az alakjához, ekkor a legfényesebb állócsillagot, a Szíriuszt jelképezte.
Inpu (Inpw) az egyiptomi mitológiában isten, a halottak oltalmazója. Fekvő sakál vagy vadkutya illetve sakál- vagy kutyafejű ember alakjában jelenítették meg. Anubisz az elhunyt túlvilági megítélésénél, mint bíró volt jelen, így az istenek bírálójának (egyiptomi "szab") is nevezték
Nemsokára pedig:
Anubis Army
(Link)
Comming Soon
Nemsokára pedig:
Anubis Army
(Link)
Comming Soon
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése